Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek    Český horský  pes- standard a využití

             Nenáročný,odolný pes takové stavby těla, která umožňuje skloubení síly, rychlosti a vytrvalosti. Dobře osrstěný, snáší bez problémů rozdíly teplot klimatu střední Evropy.

              Všestranný sportovní a pracovní pes, určený zejména pro horské a podhorské oblasti. Uplatňuje se jako pes tažný pro závody psích zápřahů, záchranářský, lavinový, pastevecký i jako pes hlídací a rodinný společník.  

                Plemeno vzniklo v roce 1977 zkřížením kanadského saňového psa z okolí Athabasky ( Aljaška ) tvz. Hudsonský pes ( plemeno neregistrované FCI ) se Slovenským čuvačem ( FCI 142 ) a následným šlechtěním. Plemeno Český horský pes není zatím uznáno FCI. Dle klasifikace FCI by mohl být zařazen do skupiny 2.2. psi dogovití 2.2.2. typ horský. Zkouška z výkonu není požadována. Kynologická  zkratka pro Českého horského psa je CHP.    

               CHP je dlouhosrstý strakatý pes s převislýma ušima, mírně obdélníkového až téměř kvadratického formátu těla, na vyšších nohách, pevné konstituce, bez známek lymfatičnosti nebo hrubosti. 

             Povaha - přátelská, sebevědomá. Temperament - živý. Je dobře ovladatelný, schopný všestranného výcviku.

              Osrstění je vždy strakaté - barevné plotny na čistě bílém podkladě. Barva ploten může být libovolná. Délka srsti  dlouhá až 10 cm.  

Výška v kohoutku:    psi 60 - 70 cm, feny 56 - 66 cm.

Hmotnost cca:          psi 30 - 40 kg,  feny 26 - 36 kg.  

                   Vady - vše co snižuje využití psa, a co je na překážku jeho dobré pohyblivosti, obratnosti, vytrvalosti a  odolnosti.  CHP by měl být celoročně ubytován venku. Je nutno mu poskytnout pracovní vyžití nebo pravidelné dlouhé vycházky do přírody. Vhodný pro aktivní majitele. 

                  Většina chovatelů a majitelů CHP je registrována v Klubu Českého horského psa. 

Více na klubových stránkách         www.ceskyhorskypes.cz